Könyvhét 2023
SZERZŐI KIADÁS
PROFI MÓDON
Tandori Dezső
TANDORI SZUBJEKTÍV
Csokonai Attila
SZABADMATT
Kőszeghy Elemér
A magyarországi ötvösjegyek...
SZERZŐI KIADÁS<br>PROFI MÓDON Tandori Dezső <br> TANDORI SZUBJEKTÍV Csokonai Attila <br> SZABADMATT Kőszeghy Elemér<br>A magyarországi ötvösjegyek...
Könyvhét.hu online

Kiállítás nyílik a 24. Tervezőgrafikai Biennálé zsűrizett műtárgyaiból Békéscsabán

MTI - 2024.11.07.

A 24. Tervezőgrafikai Biennálé zsűrizett műtárgyanyagából nyílik kiállítás csütörtökön a békéscsabai Munkácsy Mihály Múzeumban.

Auth Attila Ferenczy Noémi-díjas grafikusművész, a kiállítás egyik kurátora az MTI-nek elmondta, hogy idén rekordszámú, 1332 alkotást neveztek a biennáléra. Korábban az volt a gyakorlat, hogy páros évben Békéscsabán rendezik meg a kiállítást, majd a rákövetkező évben Budapesten; idén azonban a fővárosban, a Magyar Képzőművészeti Egyetemen már bemutattak mintegy 400 pályamunkát. Békéscsabára 100 művész 140 alkotását hozzák el, többségében a díjazott munkákat - mondta.

Megjegyezte, a biennáléra Brazíliától Japánig neveztek alkotók, külföldről a legtöbb pályázat a környező országokból érkezett.

A beérkezett alkotások kisebb része úgynevezett autonóm plakát vagy poszter volt, leginkább a külföldi pályázók neveztek ilyen alkotásokkal, amelyek többnyire a háborúellenességet vagy egyes kulturális témákat jártak körbe - ismertette Auth Attila.

Hozzátette, néhány mozgóképanyag is érkezett, de többségében csomagolások, kiadványok, könyvek dizájntervével, kulturális események arculatával, logókkal neveztek, és nagy örömükre, "a Kner nyomdászcsalád hagyományainak fényében" sok betűterv érkezett. Utóbbiból többet be is mutatnak a békési megyeszékhelyen december 20-ig látogatható tárlaton.

Az egyetemi oktató, aki a Magyar Képzőművészek és Iparművészek Szövetsége Tervezőgrafikai szakosztályának elnöke is, az MTI-nek elmondta, a tervezőgrafikában nem lehet megkerülni a mesterséges intelligenciát (MI), amely régóta, lényegében az első retusálóprogramok elterjedése óta jelen van a szakmában.

Azt tapasztalják, hogy használják az MI-t a grafikusok, de az általa készített munkát nem végterméknek, hanem "továbbdolgozandó" témának tekintik.

Auth Attila szerint az a kérdés, hová fejlődik az MI. Azt látják, hogy saját stílussal igazából még nem rendelkezik, azt inkább csak másolni tudja; bár a szöveges tartalmak terén már fejlődött.

A biennále szervezői 1978-ban indították el a tervezőgrafika legrangosabb magyarországi periodikus kiállítássorozatát, amelyet kétévente a Munkácsy Mihály Múzeum mutat be azzal a céllal, hogy a mai magyar tervezőgrafika alakulását, új értékeit számon tartsa, és népszerűsítse a fiatal, tehetséges tervezőgenerációk, valamint a művészeti egyetemek tervezőgrafikus hallgatóinak műveit.

A biennáléra alkotóművészek, grafikai stúdiók, felhasználó vállalatok, cégek, intézmények és művészeti felsőoktatásban tanuló hallgatók nevezhettek tetszőleges témában és műfajban az utóbbi két évben között készített alkotásaikkal.

A díjazott művek a biennále alapszabályának értelmében a Munkácsy Mihály Múzeum gyűjteményébe kerülnek.

A tárlatot Czakó Zsolt Ferenczy Noémi-díjas grafikusművész, a Széchenyi Egyetem Tervezőgrafika Stúdiójának tanára nyitja meg.

Ajánló tartalma:

Új kód kérése

Rovat további hírei:
Hozzászólás szövege:
Felhasználói név*:
E-mail*: